Pardubice, 10. 05. 2016 – Pardubický kraj má své přeborníky v třídění. Množství vytříděného odpadu v roce 2015 sice výsledkovou listinou soutěže Perníkové popelnice oproti minulým letům mírně zamíchalo, nejlepší z nejlepších ale zůstávají. Absolutním vítězem je Neratov, který se o tuto trofej v posledních letech přetahoval s Horními Ředicemi.
V roce 2015 se konal už 9. ročník soutěže Perníková popelnice, kterou vyhlašuje Autorizovaná obalová společnost EKO-KOM, a.s. ve spolupráci s Pardubickým krajem. Soutěž má motivovat obce ke zvýšení sběru tříděného odpadu, ale také k naplňování cílů plánu odpadového hospodářství kraje. A jak starostové každoročně potvrzují, nejvyšší motivací je finanční odměna.
Obce do 300 obyvatel – Absolutní vítěz
Obecní pokladnu si v posledních letech plnily především obce Neratov a Horní Ředice na Pardubicku, které pravidelně vítězí ve svých kategoriích a které se v posledních letech střídají na pozici Absolutního vítěze. I když tentokrát to už pravda není. Neratov totiž Horním Ředicím tentokrát nedal šanci a absolutní vítězství z loňského roku obhájil. Na místní radnici si tak budou moci vystavit už třetí trofej pro absolutního vítěze a čtvrtou za vítězství v kategorii do 300 obyvatel. Vítězi mezi malými obcemi jsou neratovští už počtvrté v řadě. Ve stejné kategorii již potřetí vybojovala druhou příčku obec Pravy, třetí se v aktuálním ročníku soutěže umístily Čenkovice. „Snažíme se dělat vše pro to, aby lidé třídili,“ shrnuje do jedné věty taktiku obce starosta Neratova Jaroslav Pulkrábek. „Vytváříme lidem takové podmínky, aby to neměli se sběrem daleko. Rozdáváme barevné pytle bez ohledu na počet, lidem dáváme i stojany na pytle. Od loňska přibyl i pytel na kovový odpad. Toho je zatím málo, ale rozjíždí se to,“ doplňuje starosta. Obec také díky dotaci pořídila kontejner na bioodpad a padesátku kompostérů, které svým občanům půjčuje. Obyvatelé Neratova se také zapojují do různých akcí a čistí přírodu od odpadků.
Obce do a nad 2.000 obyvatel
Horní Ředice jsou zlaté potřetí v řadě, a to v kategorii obcí do 2.000 obyvatel. Možná i proto, že vyhrané peníze znovu investují do zlepšování systému třídění odpadů v obci. Choteč v této kategorii odsunula z druhého na třetí místo Staré Hradiště, které si stříbrnou medaili odváželo v ročnících 2012 – 2014. V kategorii obcí a měst nad 2.000 obyvatel došlo také k výměnám. Vítěz z posledních tří let – Sezemice – skončil tentokrát na místě druhém, když ho předstihla Třemošnice. Ovšem ani ta není nováčkem soutěže, v předchozím ročníku byla druhá. Třetí pozici obhájila Litomyšl.
Skokan roku
Kromě ocenění v jednotlivých kategoriích je odměňován také Skokan roku, tedy obec, která se v meziročním srovnání posunula nejvíce nahoru. Skokanem roku 2015 je obec Telecí, která se z 272. místa posunula na 26. příčku. Telecí tak „poskočilo“ o 246 míst! Jak se to obci s přibližně 430 obyvateli podařilo? „Předloni jsme získali dotaci z Operačního programu Životní prostředí a vybudovali v obci kontejnerová stání. Do té doby jsme měli jen tři nádoby na sklo. Vloni už jsme třídili do 12 kontejnerových míst, kde máme nádoby na sklo, plasty a papír. Kromě toho máme velkoobjemové kontejnery na bioodpad a taky komunální odpad. Spadají pod nás i poměrně odlehlé části, kam se svoz jen těžko dostává, tak proto,“ prozrazuje cestu k úspěchu starosta obce Telecí Jaroslav Šimon. „Vlastně jsme v roce 2015 sklízeli ovoce za rok předchozí. Máme nyní kompletně pokrytou celou obec, která je dlouhá
6,5 kilometru. Většina obyvatel to ocenila. Sbíráme dokonce třikrát více odpadů než bychom podle tabulek měli,“ chlubí se starosta.
Zabojujte a vyhrajte
„Jsem potěšen, že máme v Pardubickém kraji přeborníky v třídění odpadů. Na druhou stranu bych rád na předních příčkách viděl i jiné obce a města. V kraji jich je na 450 a většina z nich se separaci odpadů věnuje. Gratuluji vítězům ročníku 2015 a vyzývám ostatní obce – zabojujte a vyhrajte,“ komentuje výsledky zatím posledního ročníku Perníkové popelnice radní Pardubického kraje zodpovědný za životní prostředí Václav Kroutil. „Obecně podobné projekty jako je tato soutěž považuji za velmi přínosné. Motivují obce, aby vytvářely svým občanům podmínky pro třídění odpadů, a lidé pak mohou pohodlně a bez potíží dělat to, o čem si myslím, že je přirozené, tedy – třídit odpad,“ dodává Kroutil.
Třeba se nových jmen vítězů dočká radní Kroutil za rok. Už od 1. ledna letošního roku je totiž v plném proudu jubilejní 10. ročník Perníkové popelnice. Stejně jako v ročnících předchozích obce soutěží ve třech „velikostních“ kategoriích. „Způsob hodnocení obcí zůstává také stejný. Množství vytříděného odpadu vychází ze čtvrtletních výkazů o celkovém množství a druzích komunálního odpadu, který obce vytřídily. Za každý kilogram obec získá jeden bod. Samostatně hodnotíme výtěžnost papíru, plastu a skla,“ vysvětluje pravidla třídění Stanislav Dokoupil, regionální manažer EKO-KOM a.s. V doplňkovém hodnocení je navíc brán ohled i na samostatný sběr čirého skla či sběr nápojového kartonu a kovů. Hodnocena je také hustota sběrné sítě a účinnost tříděného sběru.
ASEKOL a ELEKTROWIN
V rámci soutěže Perníková popelnice své ceny udělují také kolektivní systémy ASKEKOL a ELEKTROWIN. První jmenovaný hodnotí obce v nejvyšší dosažené výtěžnosti zpětného odběru elektrozařízení, např. informační technologie, telekomunikační zařízení, hračky, lékařské a měřicí přístroje a spotřebitelské zařízení včetně televizorů a počítačových monitorů. Ocenění získávají vítězné obce ve třech kategoriích dle počtu obyvatel, ASEKOL pak ještě uděluje speciální odměnu za vůbec nejvyšší výtěžnost v rámci Pardubického kraje.
Loňské vítězství v soutěži Cena kolektivního systému ASEKOL v kategorii do 2.000 obyvatel obhájily Moravany, v kategorii do 5.000 obyvatel nově kraluje Proseč a v kategorii nad 5.000 obyvatel Moravská Třebová. Speciální odměnu společnosti ASEKOL za nejvyšší výtěžnost zpětného odběru elektrozařízení v přepočtu na jednoho obyvatele (mimo televizory a monitory) pak získala obec Moravany.
Zpětným odběrem elektrozařízení se zabývá i ELEKTROWIN. Ten svými Cenami kolektivního systému ELEKTROWIN oceňuje nejvyšší dosaženou výtěžnost zpětného odběru elektrozařízení ve skupinách velké a malé domácí spotřebiče, elektrické a elektronické nástroje. Tady v kategorii do 2.000 obyvatel zvítězila obec Časy, nad 2.000 obyvatel město Proseč. Speciální odměnu společnosti ELEKTROWIN za nejvyšší procentuální nárůst sběru nechlazení v roce 2015 oproti roku předešlému. Tady si cenu odvážejí Slatiňany.