Hradec Králové, 6. září 2021 – Obyvatelé ČR si třídění odpadů oblíbili. Od této aktivity je neodradil ani příchod pandemie koronaviru a s tím spojené komplikace. V průměru tak každý obyvatel ČR vytřídil v roce 2020 téměř 67 kilogramů skla, papíru, plastů, kovů a nápojových kartonů. Kde konkrétně ale třídili lidé nejlépe? Na to hledá každoročně odpověď celostátní soutěž obcí v třídění odpadů „O Křišťálovou popelnici“. Ty nejlepší ocenili zástupci Autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a.s., která je vyhlašovatelem soutěže, na slavnostním večeru v Hradci Králové v rámci probíhající konference Odpady a obce 2021.
Stejně jako v minulých letech byla i tentokrát soutěž určena všem obcím ČR zapojeným v systému EKO-KOM a soutěžilo se ve třech velikostních kategoriích. Do užšího výběru 17. ročníku soutěže O křišťálovou popelnici postoupilo 66 nejlepších měst a obcí – pět zástupců z každého kraje a hlavní město Praha. Tři nejlepší z každé kategorie bývají oceněni na slavnostním ceremoniálu v Hradci Králové. Výjimkou byl loňský ročník, kdy poprvé propukla pandemie COVID-19. Za nejlépe třídícími obcemi se proto loni rozjeli zástupci EKO-KOMu a ocenění jim předali osobně v jejich „domácí“ atmosféře městských úřadů. Tentokrát už se téměř vše vrátilo do zajetých kolejí a jména nejlepších byla odtajněna na slavnostním večerním ceremoniálu v Hradci Králové!
Obec Tvrdkov ovládla kategorii obcí do 500 obyvatel. V kategorii obcí od 501 do 5 000 obyvatel zvítězil Majetín a na první příčku v kategorii nad 5 000 obyvatel vystoupalo město Choceň. Zástupci vítězných obcí převzali křišťálové hranoly s modelem popelničky. Do východočeské Chocně, města rozkládajícího se na obou březích řeky Tiché Orlice, zamířilo i ocenění pro absolutního vítěze – velká Křišťálová popelnice. A jméno vítězného města tak doplní seznam vítězů, vyrytý na této slavné putovní trofeji.
Co je hodnoceno?
Každý kraj měl 5 želízek v ohni. Do celostátního užšího výběru totiž postoupili automaticky vítězové z krajských soutěží, další 2 zástupce z každého kraje nominovali příslušní regionální manažeři EKO-KOMu. V užším výběru pak o těch nejlepších rozhodovala celá řada kritérií a přihlíželo se také na celkové podmínky pro nakládání s odpady v obci. Hodnocení probíhalo na základě údajů poskytovaných obcemi systému EKO-KOM v rámci jejich pravidelného výkaznictví. Hodnotilo se množství vytříděného odpadu na osobu a rok pro každou sbíranou komoditu. Hodnotil se také poměr tříděného odpadu a produkci komunálního odpadu, hustota sběrné sítě (včetně pytlového sběru a individuálních nádob). Body navíc získaly obce s nízkou produkcí směsného komunálního odpadu, a také obce, které sbírají všechny povinné komodity.